Bajki z innej bajki, zabawy bez obawy. Sprawy ważne, odważne, niekoniecznie poważne

Jak świat światem opowieści fantastyczne służyły rozwiązywaniu różnych ludzkich problemów. Bajki, baśnie, przypowieści... stosowane bywają przez nauczycieli duchowych, a także przez psychoterapeutów.

Wiele treści lepiej znacznie dociera do naszego umysłu jeśli podajemy je w formie metaforycznej. Są też opowieści bardziej specjalistyczne – np. służące zmianie zapisu w pamięci traumatycznych wydarzeń lub przeżyciu w wyobraźni sytuacji, których nie wydarzyły się w życiu. W niektórych sytuacjach bohaterem opowieści powinien być adresat, w niektórych – ktoś inny.

Oferujemy opowieści terapeutyczne dla dzieci i dla dorosłych, z uniwersalnymi bohaterami, personalizowane i „szyte na miarę” dla określonych osób (wówczas w koszt usługi wchodzą 2 spotkania z zainteresowanym).

Był sobie człowiek, który nigdy...

Był sobie człowiek, który nigdy nie leżał. Bo gdyby leżał, to by leżał albo na lewym, albo na prawym boku. Gdyby leżał na lewym, to uciskał by sobie serce. A tego bardzo nie chciał. Gdyby leżał na prawym, to uciskał by sobie wątrobę. A tego bardzo nie chciał. Gdyby leżał na lewy, ktoś mógłby pomyśleć, że jest lewicowy. A tego bardzo nie chciał. Gdyby zaś leżał na prawym ,mógłby zostać pomówiony o sprzyjanie prawicy. A tego bardzo nie chciał. Poza tym gdyby leżał, to by leżał na plecach, albo na brzuchu. Gdyby leżał na plecach, to by leżał do góry brzuchem. Mógłby więc zostać oceniony, jako człowiek leniwy, a tego bardzo nie chciał. Gdyby leżał na brzuchu, to byłby do wszystkich odwrócony zadkiem, a tego bardzo nie chciał.

Ów człowiek również nigdy nie siedział. Gdyby bowiem siedział, to by siedział albo nisko, albo wysoko. Gdyby siedział wysoko ludzie mogliby pomyśleć, że się wywyższa. A tego bardzo nie chciał. Gdyby siedział nisko, czułby się poniżony. A tego bardzo nie chciał. Poza tym gdyby siedział, to by siedział albo na stołku, albo nie. Gdyby siedział na stołku wyglądałoby na to, że pilnuje swojego stołka, a tego bardzo nie chciał. Gdyby zaś nie miał stołka, mógłby być postrzegany jako ktoś, kto niczego nie osiągnął. A tego bardzo nie chciał.

Ów człowiek również nigdy nie stał. Bo gdyby stał, to by stał albo na jednej albo na dwóch nogach. Gdyby stał na jednej nodze, byłby mało stabilny. Mógłby się przewrócić i być człowiekiem upadłym. A tego bardzo nie chciał. Gdyby zaś stał na dwóch nogach, to mógłby tak stać i stać. Kto stoi w miejscu ten się cofa i staje się zacofany. A tego bardzo nie chciał.

Ten człowiek też nigdy nie chodził. Gdyby szedł, to albo by dokądś doszedł albo nie. Gdyby doszedł to musiałby stanąć, a tego, jak wiadomo, nigdy nie robił. Gdyby zaś nie doszedł uznano by go za człowieka, który nie doszedł do niczego.

Zapytacie być może jak w takim razie żył ów człowiek. Otóż, moi kochani, ten człowiek wcale nie żył. Gdyby bowiem żył, to mógłby umrzeć. A tego bardzo, ale to bardzo nie chciał.


Latający kufer - Bajki z innej bajki.